• عوامل حذف فعالین اقتصادی

حذف فعالین اقتصادی

عوامل حذف فعالین اقتصادی :

هر پروزه در طول عمر خود (از ابتدای شروع کار تا انتهای آن و رسیدن به اهداف تعیین شده) با فرصت ها و ریسک هایی روبرو می شود. ریسک ها همان عوامل خطرسازی هستند که می نوانند در اجرای پروزه اختلال ایجاد کنند و باعث شکست آن شوند این عوامل منجر به حذف فعالان اقتصادی می شود از جمله مهم ترین عوامل حذف فعالین خصوصاٌ در ایران گران اداره شدن آن فعالیت اقتصادی در همه بخشهاست که ۸۰ درصد کل را به خود اختصاص داده اند و فقط ۲۰ درصد از فعالین اقتصادی در شرایط رقابتی (نه گران و نه ارزان) قرار دارند و ۸۰ درصد از فروش را در اختیار خود گرفته اند مابقی فقط ۲۰ درصد از سهم بازار را دارند و کم فعال شده اند.

عوامل اصلی گران اداره شدن فعالیتهای اقتصادی :

بهره : نرخ بهره در ایران در حالت خوشبینانه باید ۵ درصد باشد تا قابل انتقال به مشتری باشد اما معدل نرخ بهره اکنون حدود ۲۷ درصد است و فعال اقتصادی نمی تواند هزینه ی بهره را به قیمت کالا و خدمات خود اضافه کند و از مشتری دریافت کند.

اجاره : برای کسب سود و ادامه فعالیت اقتصادی اجاره مغازه نیز باید ۴ درصد فروش باشد اما ۱۵ درصد فروش به بالاست و این اجاره مغازه ۱۵ درصدی را هم فعال اقتصادی نمی تواند به قیمت کالا و خدمات اضافه کند و از مشتری دریافت کند.

نیروی انسانی : سومین عامل گران اداره شدن ، نیروی انسانی مازاد است و فعال اقتصادی نمی تواند هزینه ی آن را به قیمت اضافه کند.

تکنولوژی : استفاده از تکنولوژی قدیمی ، باعث گران اداره شدن فعالیت می شود.

واسطه ها : در همان سطح گذشته هزینه خرید از واسطه ها را نمی توان به قیمت کالا اضافه کرد، فقط کسبه ای در بازار باقی می مانند که وزن واسطه را کم کرده اند هر چه واسطه کمتری بین تولیدکننده اصلی با مصرف کننده نهایی باشد ، آن بیزینس شادابتر است.

اقتصاد ایران سالانه رقابتی تر می شود و این موضوع به زبان بسیار ساده یعنی اخراج کسانی که در ۵ مورد بهره ، اجاره ، نیروی انسانی ، تکنولوژی و خرید از دلال بد عمل می کنند و مشکل دارند کسب و کار این افراد گران اداره می شود و به زودی از بازار حذف می شود بهتر است به فکر شغل دیگری باشند.

بهترین راه حل مقایسه کسب و کار خود با ۵ عامل فوق است اگر به این نتیجه رسیدید که در یکی از این عوامل مشکل دارید و در آن بخش گران اداره می شوید تصمیم بگیرید که این مشکل را حل کنید تا منجر به حذفتان از بازار نشود.