• روش نوشتن طرح کسب و کار

نوشتن طرح کسب و کار برای برندها و کارآفرینان

اصلا چرا احتیاج به طرح کسب و کار داریم؟

Business plan گزارشی است که کارآفرین در آن فرایند کسب و کار خودش را شرح می دهد. این گزارش اغلب برای جلب نظر سرمایه گذاران یا شریک های بالقوه آماده می شود در عین حال کارآفرین با آماده کردن آن می تواند به نقاط ضعف و قوت طرحش پی ببرد. طرح کسب و کار به سوالاتی از قبیل : هم اکنون کجاییم؟ به کجا می رویم؟ و چطور به آنجا برویم؟ پاسخ می دهد و امکانش هست که با جلوتر رفتن مجبور شوید تغییراتی در آن ایجاد کنید.

BP به طور کلی ۳ تا ۵ سال آینده را برنامه ریزی کرده و مسیری را که یک شرکت برای رسیدن به اهداف سالانه خود طی می کند را نشان می دهد.

پنج بخش طرح کسب و کار

خلاصه عملیات: به صورت خلاصه و جامع طرح، مزیت های آن و همچنین مدل درآمدی شرح داده می شود.

چشم انداز و اهداف: چشم انداز و اهداف کلی کسب و کار شما را برای مخاطب شرح می دهد.

تحلیل بازار و رقبا: اطلاعاتی در مورد اینکه رشد بازار مورد نظر چطور خواهد بود و اینکه شما چه بخشی از این بازار هستید و چه رقیبانی دارید.

برنامه اجرایی: برنامه ای که کمک کند به اینکه بتوانید توضیح دهید که دقیقا چه کارهایی باید انجام بشود تا به هدف برسید.

پیشبینی های مالی: مشخص کردن هزینه های مالی و مشخص شدن درآمد احتمالی و اینکه چه مقدار سرمایه ای احتیاج دارید.

خلاصه عملیات ( Executive summary  )

یکی از مهم ترین بخش های بیزینس پلن ، بخش خلاصه عملیات است. برای مثال اگر زمانی قرار باشد به مدت ۱ یا ۲ دقیقه برای سرمایه گذاری ، ایده کسب و کار خودتان را توضیح دهید ، باید خلاصه عملیات را شرح دهید و پیشنهاد بر این است بیش از یک صفحه نباشد که می تواند شامل معرفی خودتان و ایده ، نکات کلیدی و اهداف بیزینس شما البته به صورت مختصر و مفید باشد و در اول BP قرار می گیرد ولی بهتر است در مرحله آخر به سراغ انجام آن بروید.

چشم انداز و اهداف ( visions and objectives )
حالا در این بخش مهم است که در مورد ویژگی محصولتان ، اینکه چه ویژگی جدیدی دارد ، مشتریان هدف محصول و اینکه چه ارزشی می تواند به زندگی مشتریان اضافه کند صحبت کنید. اینکه در مورد محصول و نیازی که قرار است تامین کند صحبت کنید  قدم مهمی در پیشرفت بیزینس شما خواهد بود. چون کمک می کند که سرمایه گذاران و شریکان شما اهداف کلی شما و بازار مورد نظر شما را شفاف و واضح متوجه شوند.
تحلیل بازار و رقبا (Market and competitive landscape )
در این بخش به طور کامل باید از بازار ، اندازه بازار ، سرعت و میزان رشد و به طور کلی اتفاقاتی که در بازار مورد نظر شما در حال افتادن است را تشریح کنید و به سرمایه گذاران بگویید که چرا فکر می کنید این بخش بازاری که شما مورد هدف قرار داده اید ، فرصتی طلایی برای سرمایه گذاری است. علاوه بر همه اینها سرمایه گذاران می خواهند بدانند که چه رقبایی در این بازار وجود دارد و آنها چه جایگاهی دارند و از همه مهمتر  اینکه شما چه تفاوت و چه برتری نسبت به رقبا دارید.

برنامه اجرایی (Impelementation palan  )

حالا که کلیاتی در مورد بازار هدف می دانیم باید شرح دهیم که چه برنامه و فعالیتهایی برای دسترسی به آن بخش مورد نظر بازار باید انجام دهید. شاید یکی از طولانیترین و پر جزییات ترین بخش BP ، برنامه اجرایی باشد. مثلا در زمینه مد و لباس برای چندین فصل پیش رو باید برنامه ریزی داشته باشید. برای نمونه ، برای فصل پاییز شما برای رسیدن به هدفتان احتیاج به دو طراح، یک تولید کننده ، یک مسئول فروش ، فضایی برای مستقر شدن ، هزینه x برای تولید و در نتیجه ممکن است منجر به رسیدن به سود Y برای شما شود. پس در این برنامه شما در مورد همه چیز : تبلیغات ، بازاریابی ، کارمندان و… باید توضیحاتی داشته باشید.

پیشبینی های مالی ( Financials )

و می رسیم به بخشی که اغلب کارآفرینان از آن می ترسند. بخش مالی باید با دقت زیادی انجام شود حتی اگر لازم شد از کسانی که دانش و تجربه کار در زمینه شما دارند کمک بگیرید و در نهایت این بخش است که به شما می گوید چه زمانی به سود می رسید و چه هزینه هایی برای رسیدن به هدفتان باید پرداخت کنید. اغلب کسب و کارها در اوایل کارشان به درآمد می رسند ولی به سود نه و همان درآمدی که دارند را صرف تولید بعدی یا انجام کارشان و هزینه هایی که دارند می کنند برای کسب سود باید با گذشت زمان و با رفتاری اصولی به هدفشان برسند.