• سرمایه گذاری آربیتراژ

اصطلاح سرمایه گذاری آربیتراژ چیست ؟

آربیتراژ یک اصطلاح سرمایه گذاری رایج است که سرمایه گذاران از آن در بازار استفاده میکنند (سرمایه گذاری آربیتراژ). آربیتراژ یعنی آن که سرمایه گذاری از تفاوت نرخ بین یک کالا یا یک محصول در بازار های مختلف سود کسب کند. به عبارت دیگر یک کالا را با قیمت پائین در یک بازار خاص بخرد و بلافاصله آن را با قیمت بالاتر در یک بازار دیگر به فروش برساند و از تفاوت قیمت آن سود کسب کند. این گونه معاملات معمولا” به دلیل آشفتگی بازار و ثابت نبودن قیمت ها انجام میشوند امروزه بسیاری از سرمایه گذاران با پیشرفت تکنولوژِی و مجهز بودن به آخرین سیستم های معاملاتی به راحتی از نوسانات بازار مطلع میشوند و از این امر در جهت سودآوری خود استفاده میکنند.

معامله گران و سرمایه گذاران از دو نوع آربیتراژ استفاده میکنند یک نوع وابسته به زمان( نقدی و آینده ) و دیگری وابسته به مکان ( مثلا” این که آن بازار ها در مکانهای جغرافیایی مختلفی قرار گرفته باشند ) .آربیتراژ در بازار های مربوط به مبادلات کالا که به آن ها یک سری هزینه های حمل و نقل و بیمه و نگه داری و.. تعلق میگیرد و باعث اختلاف قیمت میشود بیشتر اتفاق میافتد .

نکته ای که در مورد اصطلاح آربیتراژ وجود دارد این است که مثلا” اگر یک کالایی را بخواهید از کشور مبدا به کشور مقصد صادر کنید مسلما” دارای قیمت های متفاوتی خواهند بود که در این گونه موارد اصطلاح آربیتراژ به آن اطلاق نمیشود، در چنین مواردی فاکتورهای دیگری مانند بیمه و هزینه های آن را نیز در نظر میگیرند. عمولا” این گونه معامله گرها در بازارهای بدون ریسک این کار را انجام می دهند .

در علوم مالی و اقتصادی و سرمایه گذاری تلاش بر این است که قیمت دارایی ها به گونه ای به تعادل برسد که امکان آربیتراژ وجود نداشته باشد . البته کسانی که از این طریق سود میکنند باید به خوبی بتوانند فرصت های مالی و سود آوری بازار را به خوبی شناسایی کنند که گاها” پیش می آید این مبلغ به قدری کوچک است که آربیتراژگرها از آن صرف نظر میکنند . آربیتراژ یک مزیت برجسته دارد و آن هم این است که از تورم میتواند جلوگیری کند چون یکی از اهرم های تعادل در بازارهای مالی به حساب می آید و آربیتراژگرها پیوسته سطح سود را در بازار رصد میکنند و خود این امر از میزان تورم در بازار میکاهد .
آربیتراژ را میتوان یکی از فرصت های مناسب سرمایه گذاری بدون سرمایه و ریسک دانست که البته اگر یک بازارکارآمد باشد اصولا” نباید آربیتراژِی اتفاق بیافتد ولی در عمل این چنین نیست .