• استراتژی های مختلف قیمت گذاری

استراتژی های مختلف قیمت گذاری :

قیمت گذاری به روش مارکاپ

قیمت گذاری مارکاپ بر اساس یک سود استاندارد یا قانونی از پیش تعیین شده تعیین میگردد.

در این روش قیمت گذاری باید اطمینان حاصل کنید که قیمت شما به اندازه ای هست که تخفیف ها، کاهش قیمت ها، یا افت حجمی یا هزینه های پیش بینی نشده را پوشش دهد و هنوز برای شما منفعت کافی داشته باشد. خرده فروشانی که کالاهای متنوعی دارند می توانند برای هر دسته از محصولات خود درصد مختص به خود را قرار دهند.

قیمت گذاری به روش رقابتی

مشتریان گزینه های بسیاری برای خرید دارند و همیشه می خواهند کالای مورد نظر خود را با بهترین قیمت خریداری کنند. خرده فروشان می دانند داشتن قیمت رقابتی به همراه سرویس دهی مناسب به مشتریان سبب می شود که آنها در بین رقبا یک سر گردن بالاتر بایستند.

قیمت گذاری زیر قیمت رقابتی

در این استراتژی قیمت گذاری پایین ترین قیمت در بین رقبا انتخاب می شود. این سیستم به شرطی کارساز است که بهترین قیمت ممکن به کمک تحقیق و محاسبات دقیق بدست آید و از هزینه ها کاسته شود و از برتری خود در قیمت های پایین در بازاریابی حداکثر بهره را ببرد.

استراتژی قیمت گذاری روانی
در این استراتژی قیمت ها به گونه ای تعیین می شوند که خریدار احساس کند قیمت مناسبی برای کالا یا خدمات مورد نظر خود می پردازد. برای این منظور معمولا با اعداد بازی می شود مثلا فروش کالا به قیمت ۹۹۹ تومان نه هزار تومان.
در نظر داشته باشید که به این سادگی ها نمی توان تعیین کرد که کدام استراتژی بهتر و ارجح است و باید طبق آن حرکت کرد. فقط باید به خاطر داشته باشید که بهترین قیمت برای کالا قیمتی است که مشتری آنرا قبول دارد و تمایل به خرید را در مشتری شما ایجاد می کند و در عین حال سوددهی مناسبی هم ایجاد میکند.